Jak prodat bourané havarované auto?

06.03.2017 • Rubrika: Auta • Odkaz: http://rubriky.cz/jak_prodat_bourane_havarovane_auto.php

Prodat havarované auto je od roku 2015 trochu problém. Prodávající je zodpovědný za to, že do 10 pracovních dnů po prodeji přehlásí vůz na registru silničních vozidel na nového majitele. Hrozí mu pokuta 50.000 Kč, pokud tak neučiní. K přehlášení musí auto splňovat podmínky pro provoz. To ale bourané auto zpravidla nesplňuje, takže by neprošlo povinnou evidenční kontrolou. Ta nesmí být starší jak 14 dnů, aby bylo možné zažádat o přehlášení vozu.

Pokud by si kupující chtěl koupit havarované auto a to si opravit, musel by opravu stihnout ve zmíněných 10 dnech včetně evidenční kontroly. Pokud by to nestihl, prodávající nebude mít evidenční kontrolu a vůz nebude moci v termínu přepsat. Dostane pokutu 50.000 Kč. Přitom prodávající již není majitelem a nemá žádný vliv na to, zda a kdy si kupující opravu na voze provede. Dostane se do patové situace, se kterou nebude moci pohnout.

Jiný důvod, proč by měl chtít havarovaný vůz někdo koupit, jsou náhradní díly. Nicméně prodat bourané auto na náhradní díly vlastně nejde, neboť k převodu auta je nutné, aby auto bylo technicky způsobilé. Může tedy změnit majitele, který auto rozebere, ale nepůjde nanového majitele přepsat v registru silničních vozidel. Což je ale pro prodávajícího povinnost.

Řekněme, že kupující bude chtít auto rozebrat na náhradní díly s tím, že zbytek dá k ekologické likvidaci. Mít "potvzení o převzetí autovraku" je druhá možnost, jak ze sebe auto sejmout v registru vozidel. Máme-li potvzení o převzetí autovraku, můžeme do registru vozidel nahlásit "zánik vozidla".

Potvzení o převzetí autovraku není jen obyčejný papír. Každé jednotlivé potvrzení má evidenční číslo, které vydává Ministerstvo pro životní prostředí. A je vydáváno pouze firmám, které jsou autorizované k vykonávání ekologické likvidace. Toto evidenční číslo lze ověřit online, že si ho někdo nevymyslel a že potvrzení je tedy platné. V registru silničních vozidel jeho platnost totiž budou ověřovat.

Zde se skrývá další potenciální problém. Auto prodáme s vizí, že kupující si z auta vyndá náhradní díly a zbytek následně dá k ekologické likvidaci. S tím, že "potvzení o převzetí autovraku" nám následně zašle. Co se stane, pokud nám toto potvrzení do 10 dnů od prodeje nezašle? Nejsme již majitelem auta, takže auto nemůžeme sami dát k ekologické likvidaci. A pokud auto bylo ekologicky zlikvidováno, ale my se nebudeme schopni dostat k potvrzení, nejsme schopni do registru nahlásit zánik vozidla.

Jaká je alternativa? Alternativou by mohl být postup, kdy kupujícímu auto neprodáme, ale dáme mu "plnou moc k zastupování ve vyřízení ekologické likvidace". Platnou řekněme na měsíc. Plus kopii technického průkazu. Kupující tedy může měsíc s vozidlem nakládat. Může z auta potenciálně vymontovat, co potřebuje a zbytek dát k ekologické likvidaci. "Potvzení o převzetí autovraku" následně zaslat prodávajícímu. Výhodou pro prodávajícího by bylo, že po celou dobu zůstává majitelem vozu. Pokud kupující dostojí dohodě, nechá vozidlo ekologicky zlikvidovat a dodá potvrzení, všichni jsou spokojení. Pokud by kupující nakonec potvrzení nedodal a vůz by byl neznámo kde, prodávající může vůz nahlásit jako zcizený. Neboť je stále majitelem vozu a plná moc již vypršela.Rady a názory k tématu : Jak prodat bourané havarované auto?


Dluhy - novodobý způsob nadvládyAndej Babiš a kauza Čapí hnízdo - shrnutíCo je to bitcoin?Církevní restituceKdo jsem já?Jak ušetřit za bižuterii?Jak zaplatit daně v roce 2013Manitu, Manitou nebo Manytu? Služby za 200 kčCigarety bez rakovinyNepokoje všudeRubriky

Názory a rady Jak prodat bourané havarované auto?

Vaše názory a rady k tématu Jak prodat bourané havarované auto?. Vyjádřete svůj názor nebo poznatek.

Komentář 
Jméno    Věk (volitelně)

 

Následují komentáře návštěvníků. Kterýkoli příspěvek může být vymazán, zvláště urážlivé, vulgární nebo mimo téma, které nejsou povoleny.

17.07. 09:31
evidencni kontrolou projde i bourane vozidlo. Overoval jsem to na uradech i stanicich STK a neni to zadny problem. Nesirte po internetu nesmysly, kdyz tomu zjevne nerozumite!
Takze kupujici nalozi nepojizdne auto na podval a i s tim vjede do haly STK. Tehcnik STK zkontroluje cisla vozidla a vyda evidencni kontrolu a s tim pak probehne prepis vozidla na kupujicicho.
Seznamka
světlometysynonyma
Jak prodat bourané havarované auto?
Články jsou vkládány návštěvníky tohoto serveru. V případě, že v textu rozpoznáte své dílo, sdělte tuto skutečnost, článek bude zakázán. Články je možné přebírat a citovat za podmínky uvedení "zdroj: Rubriky.cz". Bez této poznámky není dovoleno texty citovat.

Vložte článek | Ochrana soukromí | Kontakt


Stránky používají soubory cookies k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam. Používáním stránek s tímto souhlasíte. Detaily