Počtem mohou zamíchat NULL hodnoty

27.03.2007 • Rubrika: Programování • Odkaz: http://rubriky.cz/poctem_mohou_zamichat_null_hodnoty.php

Převzato z Databázového světa
Obecně platí, že hodnoty NULL představují tzv. nezadanou, neznámou hodnotu. Je důležité uvědomit si, že 0 v číselném atributu není totéž co NULL. Nula je známá hodnota, NULL nikoli. Naneštěstí platí pro NULL hodnoty zvláštní pravidla nejen v logických operacích, ale také v případě celé řady dalších funkcí – agregační funkci COUNT(*) nevyjímaje. O co jde? Pokud použijete následující dotaz:

SELECT count(*) FROM tabulka;

získáte na drtivé většině platforem jako výsledek skutečný počet záznamů v tabulce tabulka. Pokud ale upravíte tento dotaz do tvaru:

SELECT count(atribut1) FROM tabulka;

může být výsledkem stejné číslo jako v prvním případě, ale také nemusí. Do celkového počtu se totiž na mnoha platformách použijí pouze ty záznamy, které mají pro sledovaný atribut zadanou hodnotu – tedy neobsahují hodnoty NULL (tento stav není chybou, ale správným chováním).

Možná vás napadne, proč při hvězdičkovém zápisu odpovídá celkový výsledek očekávání. Je to dáno tím, že v takovém případě jen málokdy nastává situace, že všechny atributy zpracovávaných záznamů obsahují hodnotu NULL. Další důvod je ten, že mnohé databázové platformy přidávají v takových případech k záznamům další pseudoatribut (vnitřní atribut) jednoznačně identifikující zpracovávaný (uložený) záznam.


Rady a názory k tématu : Počtem mohou zamíchat NULL hodnoty


Blu-rayNové album Jean Michela JarrehoSMS zdarmaSpolečenský doprovodSeznamkaNavigace do autaPrášek do perníkuObranné prostředkyRubriky

Názory a rady Počtem mohou zamíchat NULL hodnoty

Vaše názory a rady k tématu Počtem mohou zamíchat NULL hodnoty. Vyjádřete svůj názor nebo poznatek.

Komentář 
Jméno    Věk (volitelně)

 

Následují komentáře návštěvníků. Kterýkoli příspěvek může být vymazán, zvláště urážlivé, vulgární nebo mimo téma, které nejsou povoleny.

  
zatím žádné komentáře - buďte první

Počtem mohou zamíchat NULL hodnoty
Články jsou vkládány návštěvníky tohoto serveru. V případě, že v textu rozpoznáte své dílo, sdělte tuto skutečnost, článek bude zakázán. Články je možné přebírat a citovat za podmínky uvedení "zdroj: Rubriky.cz". Bez této poznámky není dovoleno texty citovat.

Vložte článek | Ochrana soukromí | Kontakt


Stránky používají soubory cookies k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam. Používáním stránek s tímto souhlasíte. Detaily