Navigace do auta

21.02.2007 • Rubrika: Auto • Odkaz: http://rubriky.cz/navigace_do_auta.php

Žijeme v překrásné době. Taky se za jízdy moc neorientujete podle papírové mapy? Máte rádi vedle sebe živého navigátora, který má mapu a říká vám, kdy odbočit? Já také. Ale většinou jedu sám. Díky technologii tu ale dnes máme elektronického navigátora, který nám rovněž česky říká, kdy odbočit. Říká se mu Navigace do auta. Nejen, že nám před odbočením česky říká, po kolika metrech odbočit kterým směrem, ale rovněž nám na displeji natáčí mapu s naší aktuální pozicí, takže přesně vidíme, kudy po mapě právě jedeme.

Navigace se dá umístit do libovolného auta, bez sebemenších úprav, neboť obsahuje držák s přísavkou na čelní sklo. Navigaci si tedy jednoduše umístíme vedle volantu, abychom na ni krásně viděli, zatímco si zároveň nestíníme výhled. Osobně se mi osvědčila pozice, kdy je navigace vlevo vedle volantu, mezi sloupkem a volantem. Je tam místo tak akorát a oči stačí jen lehce ztočit pro kontrolu polohy na mapě, aniž bychom spustili pozornost z vozovky. Na navigaci není nutné hledět nonstop, neboť se jedná o česky mluvící mapu a všechny změny směru nám tedy vždy hlásí dostatečně dopředu, abychom nepřejeli správnou odbočku. Pokud bychom přejeli odbočku, navigace automaticky opraví trasu a naviguje nás z nového místa opět do cíle. Je tedy zcela nemožné zabloudit. I při složitých uzávěrkách a objížkách, kdy nemůžeme jet po předem naplánované cestě, navigace svou trasu neustále přepočítává, kdykoli se od původní trasy odchýlíme, a přichází z trasou novou.

Navigaci oceníme rovněž v případě, že nemáme dálniční známku a potřebujeme se dostat do vzdáleného místa. Stačí odkliknout vynechání placených silnic a navigace naplánuje trasu pouze s využitím rychlostních silnic bez dálnic. K nezaplacení je potom navigace v cizím městě, kde je množství jednosměrek, které na papírové mapě nejsou značeny, ale elektronická mapa v navigaci nás neomylně provede nejrychlejší cestou skrze všechny jednosměrky na místo určení bez jediného zaváhání. Úspora času je při pohybu v neznámém městě značná. A co si budeme povídat. Ve vlastním městě rovněž, neboť stačí do navigace zadat město, název ulice a orientační číslo a navigace během tří vteřin nakreslí na displeji na mapě trasu, kudy přesně se k daným dveřím dostaneme nejrychleji. Během jízdy rovněž vidíme za jak dlouho dorazíme do cíle a v kolik hodin to bude. V praxi se kupodivu předpokládaný čas až nebezpečně přesně shoduje se skutečným časem. A to i za sutace, že stojíme na červených a jedeme proměnlivou rychlostí. Pravděpodobně z praxe si je navigace schopna odvodit, jak reálně konrétní trasa přes konkrétní silnice může trvat. Přirozeně cílový čas se upravuje podle konkrétní situace na silnici. Ovšem pokud není vyloženě zácpa, čas dojezdu se liší maximálně plus mínus pět minut od předpokládaného v okamžiku odjezdu, a to i na dlouhé trasy, což je pro mně zarážející přesnost.

Do navigace je možné si zaznamenat vlastní body na mapě s popiskem. Můžeme si tedy zanést například místo, kde máme chatu, a navigovat se potom vždy do chaty z libovolného místa, jen přes odkliknutí tohoto našeho bodu. To je výhodné, neboť kolikrát známe jen jednu trasu na konkrétní místo, a abychom tam trefili, musíme se na ni napojit a kolikrát si tak zbytečně zajíždíme. Navigace nás navede nejkratší cestou, kterou zatím nemusíme ani znát.

Mezi speciální zanesitelné body patří i radary, které si můžeme do navigace zanést. Pokud víme, kde se nachází stacionární radary, což lze přes Internet zjistit. Navigace nás potom může zvukově upozornit, že se blížíme k radaru. Případně, že se blížíme k radaru a překračujeme zrovna rychlost. Upozorňování na překročení rychlosti i když se neblížíme k radaru, je rovněž velmi vítanou funkcí. Navigace ví, na které silnici je jaké omezení rychlosti, a pokud jedeme rychleji, upozorní nás slovně, že překračujeme povolenou rychlost. Pokud se podle toho řídíme, už nikdy nemusíme platit pokuty za rychlost, protože se nestane, že bychom si nevšimli, že jedeme rychleji, než by se mělo.

Pokud to vezmu kolem a kolem, tak od té doby co mám navigaci, už nemám sebemenší problém kamkoli jet, protože nemusím vědět, jak se tam jede. Dozvím se to za jízdy. Také už nejezdím nikam pozdě, že bych opět neodhadl, kolik cesta vezme času. Před odjezdem se podívám, jak dlouho tam pojedu a naplánuji si podle toho odjezd. Rovněž můžu ušetřit na čase nebo na benzíně, pokud jedu buď nejrychlejší trasou nebo nejkratší trasou. Anebo pokud jedu ekonomickou trasou, jsem tam co možná nejdříve, ale pokud by se s ohledem na rychlost mělo jet moc oklikou, tak jsou ve vhodných místech naplánované zkratky přes pomalejší úseky. Navigace je vynikající spolujezdec do auta a s rostoucím počtem prodaných navigací jejich cena už klesla na velmi přijatelnou úroveň. V současné době je již dostupná každému. Od té doby co ji mám, šetřím hlavně čas a nervy a to je k nezaplacení.

Rady a názory k tématu : Navigace do auta


Prášek do perníkuObranné prostředkyRubriky

Názory a rady Navigace do auta

Vaše názory a rady k tématu Navigace do auta. Vyjádřete svůj názor nebo poznatek.

Komentář 
Jméno    Věk (volitelně)

 

Následují komentáře návštěvníků. Kterýkoli příspěvek může být vymazán, zvláště urážlivé, vulgární nebo mimo téma, které nejsou povoleny.

  
zatím žádné komentáře - buďte první

Navigace do auta
Články jsou vkládány návštěvníky tohoto serveru. V případě, že v textu rozpoznáte své dílo, sdělte tuto skutečnost, článek bude zakázán. Články je možné přebírat a citovat za podmínky uvedení "zdroj: Rubriky.cz". Bez této poznámky není dovoleno texty citovat.

Vložte článek | Ochrana soukromí | Kontakt


Stránky používají soubory cookies k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam. Používáním stránek s tímto souhlasíte. Detaily