Japonský topol

10.02.2010 • Rubrika: Zahrada • Odkaz: http://rubriky.cz/japonsky_topol.php

Japonský topol patří k rychle rostoucím dřevinám. Japonský topol se v praxi rozmnožuje pouze lidskou činností a sice přes řízky. Japonský topol má různé klony, jedním je klon J-105. Roční přírůstek japonského topolu je 2.5 až 4 metry za rok. Dřevina snese až dvouměsíční zaplavení vodou. Výhřevnost této dřeviny je obdobná jako u hnědého uhlí, ačkoli hoří rychleji, podobně jako smrk. Japonský topol je dospělý mezi 8 a 10 rokem.

Pro efektivní pěstování je třeba připravená půda bez plevele. Sázení japonského topolu realizujeme mezi 15. březnem až 30. dubnem. Řízky se před sázením namáčejí na jeden až dva dny do vody. Následně je zapichujeme do půdy až po horní pupen. Řízky japonského topolu lze zakoupit u registrovaných pěstitelů této dřeviny, kteří se tímto zabívají. U registrovaného pěstitele je záruka, že nezískáme degenoravou rostlinu. Japonské topoly potřebují ke svému růstu dostatek světla. Rovněž je třeba zajistit oplocení proti vniknutí vysoké k mladým topolům do síly kmene deset centimetrů. Na 1 ha lze vysázet 8 až 10 tisíc sazenic.

Japonský topol můžeme sklízet nejdříve po 3 letech na štěpku. Po 5 letech získáváme kulatinu. Za příznivých podmínek lze po pěti letech počítat se 400m3 dřeva z každého hektaru vysázeného japonského topolu. Lze počítat s výnosem 10 tun na hektar za rok.

Pokud japonské topoly pěstujeme na dřevo, je výhodné ořezávat spodní větve až do výšky šesti metrů.

Rady a názory k tématu : Japonský topol


Podnikání v USA: Chudý Jan, bohatý JohnNěkolik vět vystihujících stav české společnosti v létě 2009Ing. Tomáš Mikeska: Komentář k rozpočtu MČ Praha 3Video záznam návštěvy papeže Benedikta XVI ve Staré BoleslaviMajetkové narovnání křivd církvímPříčiny finanční krizeMichael JacksonSuperStar 2009BloxBlesk, Aha, Šíp a další bulvárRubriky

Názory a rady Japonský topol

Vaše názory a rady k tématu Japonský topol. Vyjádřete svůj názor nebo poznatek.

Komentář 
Jméno    Věk (volitelně)

 

Následují komentáře návštěvníků. Kterýkoli příspěvek může být vymazán, zvláště urážlivé, vulgární nebo mimo téma, které nejsou povoleny.

MaK (35)26.11.2012 13:47
Zajímavé, přikládám i odkaz na nějaké tabulky ekonomiky pěstování japonského topolu: htp:/w.topolenergy.cz/japonsky-topol/jak-pestovat
Seznamka
světlometysynonyma
Japonský topol
Články jsou vkládány návštěvníky tohoto serveru. V případě, že v textu rozpoznáte své dílo, sdělte tuto skutečnost, článek bude zakázán. Články je možné přebírat a citovat za podmínky uvedení "zdroj: Rubriky.cz". Bez této poznámky není dovoleno texty citovat.

Vložte článek | Ochrana soukromí | Kontakt


Stránky používají soubory cookies k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam. Používáním stránek s tímto souhlasíte. Detaily