Co je to bitcoin?

18.12.2013 • Rubrika: Peníze • Odkaz: http://rubriky.cz/co_je_to_bitcoin.php

Co je to bitcoin?
„Pokud to neumíte vysvětlit dostatečně jednoduše, pak tomu dostatečně nerozumíte", pronesl Albert Einstein.
Jak vysvětlit, co je to decentralizovaná kryptografická digitální měna, kterou lze platit a také ji těžit?
Jak to objasnit, aby to pochopil i úplný laik?

K čemu je bitcoin?
Bitcoin jsou digitální peníze k placení. Na rozdíl od digitálních korun českých, které sedí v internetovém bankovnictví naší banky, bitcoin sedí v bitcoin peněžence v našem počítači. Stejně jako Josef může dát v internetovém bankovnictví příkaz k převodu sto korun na účet Marii, může Josef v peněžence zadat poslání sto bitcoinů do peněženky Marie. Rozdíl je v tom, že peníze neputují přes banku, ale přímo z jedné peněženky do druhé. Bitcoiny jsou tedy digitální hotovost. Bitcoiny mají všechny vlastnosti hotovosti, pouze jsou digitální.

Co je to bitcoin?
Bitcoin je ryze internetová digitální hotovost bez hmatatelného ekvivalentu bankovek a mincí. Zatímco koruny vydala Česká národní banka, bitcoin byl vytěžen složitými matematickým výpočty. Bitcoin je vzácný digitální valoun zlata, který byl počítačovými výpočty vytěžen z hlušiny výpočtů, které nevedly k ničemu. Bitcoin je tedy vzácné číslo, které objevit stálo velké množství elektrické energie a drahého počítačového hardwaru. Stejně tak, jako zlatu dává hodnotu všechna náročná práce, než se z metráků hlíny stane jedna unce ryzího zlata. A stejně jako je zlato vzácné pro omezené množství, bitcoinů nebude vytěženo nikdy více než 21 milionů.

Jaká je hodnota bitcoinu?
Hodnota bitcoinu je dána počtem lidí, kteří jej používají. Je ho omezené množství, které nemůže být žádným způsobem rozšířeno. Nelze „dotisknout“ pár bitcoinů navíc nad rámec jejich maximálního možného množství. Jako nemohu vytěžit žádné další zlato z hlíny, ve které prostě už žádné zlato není. Mohu prosívat, jak dlouho chci, zlato tím nevyrobím.
Čím více lidí tedy bitcoiny používá, tím jeho hodnota roste. Problém to nicméně není, neboť bitcoin lze dělit na osm desetinných míst. Nestane se tedy, že by bitcoin byl tak drahý, že by neexistovalo jeho dostatečně malé množství na koupi chleba. I kdyby měl jeden bitcoin hodnotu jeden milion korun, stále si mohu chleba koupit za 0.0000020 bitcoinu. A stále ještě mám prostor i na definování desetníků. V tento okamžik osciluje hodnota jednoho bitcoinu kolem 15.000 korun. Před třemi lety měl bitcoin hodnotu 1 korunu.

Čím je bitcoin kryt?
Bitcoin nelze padělat. Důvěryhodnost bitcoinu zajišťuje nedešifrovatelná kryptografie. Každý, kdo používá bitcoiny k placení, má na počítači spuštěný program peněženka. V peněžence jsou uloženy všechny bitcoiny, které vlastním. Pokud mi někdo ukradne počítač, ukradne mi bitcoiny? Ano i ne. Peněženka má v sobě možnost zadat heslo, kterým se mé bitcoiny zašifrují. Pokud mi někdo ukradne zašifrované bitcoiny, nemůže je použít. Zatímco já mohu mít své bitcoiny zazálohovány, kolikrát jen chci. Pokud mi tedy někdo ukradne počítač, mám zálohu svých peněz ještě na usb flashce. Také vypálené na CD. Uložené na šifrovaném úložišti v cloudu na internetu. Jako přílohu ve web-mailu. Dokonce i vytištěné na papír a uschované v bezpečnostní schránce v trezoru v bance. Možností je mnoho. Znamená to tedy, že peníze lze kopírovat? Sice je lze kopírovat (pro účely zálohy), ale shodným bitcoinem mohu zaplatit jen jednou. Je tedy jedno, kolik mám kopií. Prvním použitím jsou všechny ostatní kopie bezcenné.

Jak funguje placení bitcoiny?
Převod bitcoinů mezi jejich majiteli je zcela bezpečný. Na počítači je v pravém dolním rohu ikona peněženky, která běží na pozadí. Marie chce, aby jí Josef zaplatil 1 bitcoin. Co udělá? Marie si v peněžence kliknutím vytvoří číslo, na které jí Josef má poslat bitcoin. Číslo, kterému se zároveň říká adresa, pošle Josefovi. Je to ekvivalent čísla účtu, na který v internetovém bankovnictví posíláme peníze ze svého účtu. Číslo není tajné, může ho znát kdokoli. Josef si otevře svou peněženku, zadá jako příjemce Mariino číslo, zvolí částku a odešle.
Co se nyní stane? Metaforicky řečeno, peněženka vezme jeden Josefův bitcoin a vloží ho do trezoru. Na displeji namačká Mariino číslo a tím trezor uzamkne. Pokud ale na displeji namačká číslo znovu, trezor se neodemkne. Jde o kombinaci, kterou lze trezor pouze a jedině zamknout. Zamčený trezor s bitcoinem potom volně pošle internetem přes síť peněženek ostatních uživatelů bitcoinů, dokud trezor nedoputuje k Marii. Peněženky o sobě totiž vzájemně ví, a pokud zatím neví, vždy najdou nějakou, která ví víc. Mariina peněženka je jediná, která zná kombinaci, kterou lze trezor otevřít. Ačkoli tedy trezor při své cestě k Marii prochází rukama mnoha peněženek, nevadí to, protože nikdo není schopen trezor otevřít. Tomuto zamykání jedním číslem a odemykání jiným číslem se říká asymetrická šifra. Pokud by se chtěl někdo do trezoru vloupat a začal by na displeji zkoušet všechny možné kombinace, trvalo by to pár set let, než by možná měl štěstí. Bitcoin tedy bezpečně doputuje k Marii a ona je jediná, která má k danému bitcoinu přístup. Je tedy plně jejím výhradním vlastnictvím.

Je bitcoin bezpečný?
Kdo ale dohlíží nad tím, které číslo je vzácný digitální valoun zlata – tedy bitcoin, a které číslo ne? Co kdybych si chtěl vyrobit číslo, o kterém bych prohlásil, že je vzácné, že to je bitcoin, a že jím chci platit? Síť bitcoin peněženek nemá žádnou centrální banku, žádnou centrální autoritu, která by potvrzovala, že toto je platný bitcoin a toto ne. Taková centrální autorita by totiž ze své role měla možnost padělat peníze a pak je prohlašovat za pravé, kdykoli by si jejich pravost chtěl někdo u ní ověřit. Toto se děje pouze se skutečnými penězi, kdy banka tiskne další a další peníze a prohlašuje je za pravé. Zatímco jsou ze své podstaty falešné, a proto snižují hodnotu všech peněz v oběhu. Říká se tomu inflace. U bitcoinů je centrální bankou každá peněženka. O každém převodu peněz mezi Josefem a Marií nastane mezi peněženkami šeptanda, takže nakonec každá peněženka ví, že bitcoin už nepatří peněžence Josefa, ale peněžence Marie. Ve skutečnosti ale neví, kdo je Josef a kdo Marie. Identita majitelů peněženek se nikde neuvádí a není ji tedy jak zjistit. Bitcoiny mají proto vlastnosti hotovosti.
Protože všechny peněženky nakonec znají všechny transakce, tak pokud by po odeslání bitcoinu chtěl Josef shodný bitcoin poslat znovu Magdaléně, tak ostatní peněženky by řekly, že bohužel, že tento bitcoin už mu nepatří. A i kdyby Josef přemluvil deset tisíc peněženek, že bitcoin stále paří jemu, dalších milion peněženek by prostě trvalo na svém, že nepatří. Takže ten milion peněženek přesvědčí těch deset tisíc, že mají mylné informace.

Jak těžit bitcoiny?
Kdysi se k placení používaly zlaté mince. Člověk platící zlatou mincí příliš nepřemýšlel nad tím, že to zlato se muselo nejprve od odněkud vzít. Zkrátka používal zlaté mince jako prostředek směny. Nicméně zlato se nejprve muselo někým vytěžit. Známe historky o zlaté horečce v severní Americe. S bitcoiny je to stejné. Aby se mohly bitcoiny používat jako platidlo, musí být také nejprve vytěženy. K těžbě se nepoužívá krumpáč, ale výpočetní technika. Energii do svalů nahradila energie elektrická. Dřívější zlatokop musel přes vodu odplavit hodně hlíny, aby narazil na zlatý valoun. Bitcoinový zlatokop má výpočetně výkonný hardware, který zkouší podle předem dané jednosměrné šifry prosívat čísla a dívá se, zda mu vypadne žádaný výsledek – valoun zlata – bitcoin. Pokud objeví vzácný bitcoin, jeho těžební software - zvaný miner - o tom informuje všechny peněženky, že bylo nalezeno nové zlato. Celkový počet peněz v oběhu tedy naroste. Peněženky zkontrolují, že zlato je pravé a řeknou si mezi sebou, že peněženka Franty nyní obsahuje nově vytěžený bitcoin, kterým Franta může platit. Čím déle však těžba probíhá a čím více zlatokopů se těžby účastní, tím je obtížnější zlato najít. Kde dříve stačil krumpáč, dnes jsou již zapotřebí těžkotonážní těžební stroje. Krumpáčem – obyčejným osobním počítačem – lze sice také kopat, ale zlato najde těžební stroj, který hlínu bere po tunách. Ceny takových moderních těžebních strojů na bitcoiny se začínají pohybovat v řádu stovek tisíc korun. Zlatokopové s krumpáči přes rameno tedy odcházejí domů za svými rodinami, protože škoda energie. A to doslova, protože těžení na počítači, rovná se vysoký účet za elektřinu. Je to, jako když máte doma malý elektrický přímotop, který běží nonstop. Někteří zlatokopové se však modernizují, jdou s dobou a investují do důlní techniky.
Jiní si říkají, že když zlato už nejde, což takhle těžit alespoň stříbro, na to by krumpáč stále mohl stačit. Takovým stříbrem se v poslední době stala odnož původního algoritmu bitcoinu, která byla modifikována, aby k těžbě opět postačil jen krumpáč. Stříbro se jmenuje litecoin. Na jeho těžbu důlní stroje zatím neexistují. K těžbě v současné době stačí výkonná grafická karta v osobním počítači. Cena litecoinu momentálně osciluje kolem 500 Kč. Zda se v budoucnu bude platit jen zlatem bitcoinu, nebo i stříbrem litecoinu nikdo nedokáže předurčit. Nicméně výkonný těžební počítač lze sestavit kolem padesáti tisíc korun. Nicméně i příliš mnoho zlatokopů, byť jen s krumpáči, znesnadňuje těžbu jednotlivci.

Bitcoin technologie?
Na téma technologie na pozadí bitcoinu vyšel vysvětlující článek na ABC Linuxu: Decentralizovaná kryptoměna Bitcoin.

Jakou má bitcoin a litecoin budoucnost?
Znát odpověď na tuto otázku, byli bychom všichni velmi bohatí. Poslední zprávy jsou takové, že americká centrální banka zatím vše monitoruje a do ničeho nezasahuje. Německá vláda dala bitcoinu status privátní měna a připravuje legislativu, jak novou měnu účetně a daňově uchopit. Ministr financí na Kypru analyzuje a připravuje možnosti, jak z Kypru udělat světové tržiště s bitcoiny. V Keni a Argentině je používání bitcoinu na významném vzestupu. Pravděpodobně je bitcoin ideální alternativou pro občany zemí s nestabilní a manipulovanou státní měnou. V americkém kongresu běží debata na téma, že bitcoin může nahradit dolar ve funkci světové rezervní měny. Čína pro změnu na bitcoin nahlíží jako na komoditu, ne jako na měnu. Wallstreet už si prý na bitcoiny brousí zuby, že budou mít další měnu, se kterou se dá obchodovat.

Co bitcoin v České republice?
Otázka na člena bankovní rady ČNB (Patria.cz 19.11.2013): "Je legální používat v jurisdikci ČR měnu bitcoin?"
Lubomír Lízal z ČNB odpovídá: "Můžete používat cokoliv, zákon upravuje pouze, že musíte přijmout zákonné platidlo, ne co můžete přijmout, pokud vy sám chcete. Stejně tak můžete po vzájemné dohodě s protistranou plnit smlouvu třeba v naturáliích nebo jiných měnách."


Autor: 2013 (CC-BY) RUBRIKY.CZ



Rady a názory k tématu : Co je to bitcoin?


Církevní restituceKdo jsem já?Jak ušetřit za bižuterii?Jak zaplatit daně v roce 2013Manitu, Manitou nebo Manytu? Služby za 200 kčCigarety bez rakovinyNepokoje všudeKonec suverenity států EUAntivir zdarma pro Windows XP, Vista, 7Změna výchozího vyhledavače ve FirefoxRubriky

Názory a rady Co je to bitcoin?

Vaše názory a rady k tématu Co je to bitcoin?. Vyjádřete svůj názor nebo poznatek.

Komentář 
Jméno    Věk (volitelně)

 

Následují komentáře návštěvníků. Kterýkoli příspěvek může být vymazán, zvláště urážlivé, vulgární nebo mimo téma, které nejsou povoleny.

  
zatím žádné komentáře - buďte první





Co je to bitcoin?




Články jsou vkládány návštěvníky tohoto serveru. V případě, že v textu rozpoznáte své dílo, sdělte tuto skutečnost, článek bude zakázán. Články je možné přebírat a citovat za podmínky uvedení "zdroj: Rubriky.cz". Bez této poznámky není dovoleno texty citovat.

Vložte článek | Ochrana soukromí | Kontakt


Stránky používají soubory cookies k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam. Používáním stránek s tímto souhlasíte. Detaily