Blu-ray

24.03.2007 • Rubrika: Filmy • Odkaz: http://rubriky.cz/blu_ray.php

V roce 1982 vznikly první optické disky známé jako Compact disc neboli CD, které měly kapacitu 74 min stereofonního hudebního záznamu, nebo 650 respektive 700 MB datovou kapacitu. O 14 let později, tedy v roce 1996, se objevily tzv. DVD disky. S DVD formátem se od začátku počítalo jako s diskem pro video a filmy, na který můžeme zaznamenat až 2 hodiny a patnáct minut filmu. Kapacita byla určena na 4.7 GB vzhledem k dobrému poměru mezi obrazovou a zvukovou kvalitou.

Blu-ray, také známý jako Blu-ray Disc, je jméno další generace optických disků. Formát byl společně vyvíjen jedenácti společnostmi z pole spotřební elektroniky (Hitachi, LG, Mitsubishi, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony, TDK a Thomson). Tento formát byl vyvíjen pro zapisování, přepisování a přehrávání televize ve vysokém rozlišení (HDTV), které není možné s dosavadními technologiemi dosáhnout, protože je zapotřebí několikanásobně vetší kapacity než-li nabízí DVD, dvě hodiny záznamu potřebují 22 GB a více, ale kromě vysoké kapacity byla nutností i vysoká přenosová rychlost, která činí až 24 MB/s. Na Blu-ray disky je tedy možno nahrát až 2 hodiny HDTV, nebo více než 13 hodin SDTV, to umožňuje disková kapacita 27 GB, to však není maximální kapacita, předpokládá se, že se bude zapisovat do dvou vrstev, a v tomto případě by kapacita dosahovala až 54 GB.

Zatímco nynější optické disky technologií DVD, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW a DVD-RAM využívají červený laser k zápisu i čtení dat, nový formát užívá modrého laseru, odtud jméno Blu-ray. Výhoda modrého laseru je v tom, že má kratší vlnovou délku (405 nanometrů) než červený laser (650 nanometrů) a to znamená, že je možné zaměřit laserové záření s mnohem větší přesností. To dovoluje, aby data byla na disk napěchována blíže sobě, čili se jich vejde více na stále stejně velký disk typu CD. Navzdory používání různých typů laserů, Blu-ray Disc rekordéry můžou být zpětně kompatibilní se současnými červeno-laserovými technologiemi a dovolují přehrávat CD a DVD.

Jak více a více domácností přechází na HDTV a využívají výhod digitální televize, vyžadují také samozřejmě možnost nahrávání HDTV programů. Blu-ray s tímto požadavkem na paměti navrhlo a umožnilo přímé nahrávání ve formátu MPEG-2 TS (Transport Stream) využívaného u digitálního vysílání, který vytváří onu vysokou kompatibilitu s celosvětovými standardy pro digitální televizi. To znamená, že HDTV vysílání lze nahrávat rovnou na disk bez nějakých extra procesů nebo ztráty kvality. Bylo také potřeba zvládnout zvyšování množství dat přicházející z HDTV vysílání, proto Blu-ray používá 36Mbps přenosovou rychlost, která je více než dostačující pro nahrávání i přehrávání HDTV a udržuje původní obrazovou kvalitu.

Ve čtvrtletí roku 2007 přichází do České republiky první Blu-ray filmy v distribuci Bontonfilmu a první koncerty v distribuci firmy SonyBMG.

Rady a názory k tématu : Blu-ray


Nové album Jean Michela JarrehoSMS zdarmaSpolečenský doprovodSeznamkaNavigace do autaPrášek do perníkuObranné prostředkyRubriky

Názory a rady Blu-ray

Vaše názory a rady k tématu Blu-ray. Vyjádřete svůj názor nebo poznatek.

Komentář 
Jméno    Věk (volitelně)

 

Následují komentáře návštěvníků. Kterýkoli příspěvek může být vymazán, zvláště urážlivé, vulgární nebo mimo téma, které nejsou povoleny.

OIDNIehZTQ01.07.2011 10:48
Extermley helpful article, please write more.




Seznamka
světlometysynonyma
Blu-ray




Články jsou vkládány návštěvníky tohoto serveru. V případě, že v textu rozpoznáte své dílo, sdělte tuto skutečnost, článek bude zakázán. Články je možné přebírat a citovat za podmínky uvedení "zdroj: Rubriky.cz". Bez této poznámky není dovoleno texty citovat.

Vložte článek | Ochrana soukromí | Kontakt


Stránky používají soubory cookies k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam. Používáním stránek s tímto souhlasíte. Detaily