Věstník na email

zasílatukončit

Andej Babiš a kauza Čapí hnízdo - shrnutí

24.03.2016 • Rubrika: Společnost • Odkaz: http://rubriky.cz/andej_babis_a_kauza_capi_hnizdo__shrnuti.php

Shrnutí kauzy Čapí hnízdo v širokém kontextu.

Andrej Babiš

Původně relativně neznámý miliardář v zemědělství.

Když jednoho dne v rozhovoru okomentoval korupci v politice s pozice znalce zákulisí, vyvolalo to vlnu zájmu. Začali se na něho obracet lidé, že by s tím chtěli něco dělat. Vzniklo hnutí Akce Nespokojených Občanů (ANO).

Andrej Babiš se uvolil ve věci angažovat jako sjednocující organizační osoba. Když hnutí získalo na popularitě a začalo mít potenciál vstoupit do politiky a přímo věci změnit, všichni chtěli Andreje Babiše za předsedu. Ten se politickými věcmi zabývat nechtěl. Chtěl místo sebe najít jiného kvalitního člověka. Nakonec zjistil, že to jinak nepůjde.

Na příkladu Jana Fishera, majitele cestovní kanceláře Fisher, je vidět, že podnikatel na vstupu do politiky vždy tratí. Ten když se stal senátorem, byl sestřelen skrze sérii byrokratických kontrol, které na dlouho přišpenlily jeho letadla k zemi. Až z toho nakonec zkrachoval.

Andrej Babiš začal jako ministr financí zašívat díry, kudy státní rozpočet krvácel. Nejen, že stát neuměl vybírat daně. Vyplácel mafii i zpětně daň dph, kterou nikdy nevybral. Systémová díra se jmenuje karuselové podvody. Způsob, jak lze dohledat původce podvodu ve spletité síti, je evidovat čísla všech faktur v oběhu. Vznikla tedy povinnost pro podnikatele podávat finančnímu úřadu elektronicky kontrolní hlášení.

Nejhlasitějšími odpůrci se stalo ODS a TOP 09. Je otázka, proč není opozice zajedno s koalicí minimálně v otázce zamezení okrádání státu.

Čapí hnízdo

Situace dlouho před angažováním Andreje Babiše v politice.

Čapí hnízdo je farma, kde desítky let sídlí čápy. Andrej Babiš se vyjádřil, že při návštěvě zoo s dětmi ho napadla myšlenka. Že by mohlo vzniknout místo, kde by se lidé netlačili, pokud by chtěli vidět domácí zvířata.

Byla koupena firma vlastnící farmu Čapí hnízdo. Jak Andrej Babiš uvedl ve svém vysvětlaní v parlamentu, firmu začali vlastnit jeho dospělé děti a bratr přítelkyně přes anonymní akcie. Firma si zažádala o dotaci evropské fondy. Protože se jednalo o samostatnou firmu s vlastním projektem - vytvořit místo, kam může rekreačně chodit veřejnost - dotaci 54 milionů dostala. Bylo ralizováno, co mělo být realizováno. Kontroly z EU před dotací i po dotaci prohlásily, že vše je v pořádku.

Farma byla ve ztrátě a potřebovala peníze. Firma Agrofert Andreje Babiše investicí 400 milonů firmu koupila.

Potom, co se Adrej Babiš stal ministrem financí a začal řešit okrádání státu, dlouho nikdo nemohl najít nic, čím by ho sestřelil.

Nekonec začaly chodit anonymní podněty do Evropské unie, že Andrej Babiš dohlíží na evropské dotace a přitom v minulosti s dotací podváděl. To je dost závažné obvinění, takže OLAF zahájil vyšetřování. Kdo anonymy posílal? Opozice? Mafie? Neví se. Určitě někdo, kdo chce Andreje Babiše z politiky odstranit, aby dál nezalepoval díry.

Pokud je pravda, že Čapí hnízdo vlastnily děti a bratr přítelkyně, znamená to, že Agrofetr Čapí hnízdo tajně nevlastnil. K podvodu potom nedošlo. Protože firmu nevlastnila jiná velká firma, pro kterou dotace nebyla určena. Příbuzenské vztahy totiž nevytváří jeden podnikatelský subjekt.

Aktuálně je vše v šetření. Výsledek ale není pro nikoho důležitý, jako je pro všechny důležité jak to použít pro vlastní cíle proti Andreji Babišovi.

Andrej Babiš není běžný miliardář. Oproti předpokladu si nekupuje nesmyslný luxus. Žije z platu vyššího managementu, který si vyplácí. Neutrácí miliony, nechová se jako výherce jackpotu loterie. V politice není kvůli penězům. Pokud chce miliardář ovlivňovat politiku pro svůj prospěch, koupí si politika, nejde s vlastní kůží na trh. Určitě nebojuje proti podvádění s daněmi, korupci a dalším věcem, které by mu měly krátit vliv.Rady a názory k tématu : Andej Babiš a kauza Čapí hnízdo - shrnutí


Co je to bitcoin?Církevní restituceKdo jsem já?Jak ušetřit za bižuterii?Jak zaplatit daně v roce 2013Manitu, Manitou nebo Manytu? Služby za 200 kčCigarety bez rakovinyNepokoje všudeKonec suverenity států EUAntivir zdarma pro Windows XP, Vista, 7Rubriky

Názory a rady Andej Babiš a kauza Čapí hnízdo - shrnutí

Vaše názory a rady k tématu Andej Babiš a kauza Čapí hnízdo - shrnutí. Vyjádřete svůj názor nebo poznatek.

Komentář 
Jméno    Věk (volitelně)

 

Následují komentáře návštěvníků. Kterýkoli příspěvek může být vymazán, zvláště urážlivé, vulgární nebo mimo téma, které nejsou povoleny.

  
zatím žádné komentáře - buďte první

Andej Babiš a kauza Čapí hnízdo - shrnutí
Články jsou vkládány návštěvníky tohoto serveru. V případě, že v textu rozpoznáte své dílo, sdělte tuto skutečnost, článek bude zakázán. Články je možné přebírat a citovat za podmínky uvedení "zdroj: Rubriky.cz". Bez této poznámky není dovoleno texty citovat.

Vložte článek | Ochrana soukromí | Kontakt


Stránky používají soubory cookies k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam. Používáním stránek s tímto souhlasíte. Detaily